Start  /  Småskalig värme med biobränsle 

Sveaskog sänker virkespriser i Bergslagen

Publicering: måndag, 2011-11-14 15:19:00

Annonsera här!
Kontakta Ilias Varzakakos på ilias@bioenergitidningen.se
Tel 08-441 70 76
Sveaskog sänker priset på barr- och granmassaved med ca 20 kr/m3 från och med 14 november. Även priset på bränsleved justeras nedåt med ca 20 kr/m3. Från och med den 1 december sänks priset på sågtimmer med 35-40 kr/m3.
- Sveaskog justerar sina priser på virkesråvara nedåt i Bergslagen. Bakgrunden är den stora osäkerheten i den ekonomiska utvecklingen som gör att köparna av trävaror och papper avvaktar och sänker sina inköpsvolymer, säger Mats Tegmyr, marknadsansvarig på Sveaskog i Bergslagen.
Med dalande efterfrågan försvagas priserna i marknaden och därför sänker Sveaskog inköpspriset på virkesråvara. I ett historiskt perspektiv är prisnivån dock fortfarande hög. För skogsägare som avser att utföra åtgärder i skogen i vinter finns avsättning för både virkes- och biobränslesortimenten.
- Vi ser därför gärna att skogsägare och virkesleverantörer hör av sig till våra virkesköpare för en fortsatt affärsrelation, säger Mats Tegmyr.
Wästlund Design