Alla ämnen
Bränslehantering

Mälarenergi sorterar avfallsrejekt i fler fraktioner

Mälarenergi sorterar avfallsrejekt i fler fraktioner
Norditeks EC 2000 med kombinerad överbandsmagnet och virvelströmsenhet för icke magnetiska metaller (t ex aluminium, koppar mm.) samt en Backers Stjärnsikt.

Mälarenergi har en stor anläggning för bränsleberedning av avfall i Västerås. I bränsleberedningen avskiljs olika material, så kallat rejekt.

Ett fel inträffade

Du är inloggad som prenumerant på Bioenergitidningen, men nånting är fel.

På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till och mer information.

Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår support.

Var vänlig ladda om sidan

Vi kunde inte säkerställa om du är inloggad eller inte. Var vänlig ladda om denna sida.
Bioenergitidningen premium

Vill du läsa hela artikeln?

Endast inloggade prenumeranter och medlemmar i Svebio kan läsa allt innehåll på bioenergitidningen.se
Som prenumerant får du:
  • Premiumkonto med inloggning
  • Full tillgång till låsta artiklar
  • Full tillgång till kartor och översikter
  • Arkivet med E-tidningen Bioenergi sedan 2014
  • Välj månadsbetalning eller årsbetalning

– Vi vill sortera rejektet i olika fraktioner så snabbt som möjligt för att materialet inte blir liggande då det kan bildas flyglarver och flugor. Vi vill också klara de deponeringskrav som finns så att vi inte lägger brännbart material på deponi, förklarar Jens Nerén, bränslechef på Mälarenergi.

Utrustningen från Norditek delar upp rejektet i tre huvudfraktioner. En större brännbar fraktion, 60-70 procent, som går till pannan som bränsle, en mindre del metaller och cirka 20 procent är en deponifraktion med sten och glas som följt med avfallet in.

Från diesel till el

– Vi är nöjda med Norditeks leverans. Det är en leverantör som bryr sig om sina kunder och tar ansvar för sina leveranser. Det finns en serviceorganisation i närheten och det är skönt, säger Jens Nerén.

Utrustningen hanterar omkring 50 000 ton rejekt per år.

– Den har fungerat bra under de åren vi har haft den. Vi har utvecklat sorteringsanläggningen genom att vi bytt från diesel till eldrift för att öka driftsäkerheten. Vi har utvecklat och bytt vindsiktar för att nå en bättre avskiljning. Vi har justerat siktdukar och mattor för att få så bra massbalans som möjligt, berättar Jens Nyrén.

Bioenergis mest lästa

Få de senaste nyheterna inom bioenergiområdet.

Prenumerera gratis på Bioenergis nyhetsbrev.
Skickar begäran
Jag godkänner att Bioenergi lagrar mina personuppgifter.
Läs mer om vår integritetspolicy