Distributionselektrikern Pierre spränger bort träd från elledningar utanför Kungsör, för att inte kunderna ska få strömavbrott. Radarparet Dennis och Joel löser ett akutlarm på kraftvärmeverket i Västerås. Den 14 oktober är det säsongspremiär för Viaplays och TV3:s Högspänning med Erik Ekstrand.
Realityserien Högspänning med Erik Ekstrand låter tittarna följa med Mälarenergis och Vattenfalls medarbetare på olika typer av uppdrag. Det handlar om att, på nära håll, få se både arbetet och människorna bakom den infrastruktur som håller Sverige i gång.
I premiäravsnittet ger sig Mälarenergi Elnäts Pierre ut med helikopter för att inspektera elnätet efter stormen Dave i april 2026. Nära Kungsör upptäcks träd som har blåst ner på en luftledning. De måste tas bort och det sker genom sprängning.
Arbete med spänning
Jobbet är ett så kallat AMS-jobb – ”Arbete med spänning” – vilket innebär att arbete utförs på elnätet medan strömmen är på. Den typen av uppdrag är en del av distributionselektrikern Pierres vardag.
– Att vi jobbar medan strömmen är på innebär att vi kan göra underhåll utan att kunderna behöver få strömavbrott, säger Pierre. Jag tycker det är kul att fler kan få upp ögonen för arbetet bakom. Många tar elen för given och blir medvetna om den först när strömmen har gått. I Högspänning kan vi visa upp vad vi gör de andra dagarna också.
Pierre är från Köping och utbildade sig inom el och automation redan på gymnasiet. Han har jobbat inom Mälarenergikoncernen sedan 2013 och är i dag distributionselektriker på Mälarenergi Elnät.
Prio 1-larm på kraftvärmeverket
I premiäravsnittet får tittarna också stifta bekantskap med duon Dennis och Joel, som arbetar med akut underhåll på kraftvärmeverket i Västerås. I avsnittet får de ett Prio 1-larm. Den här gången handlar det om akut underhåll på en stjärnsållsaxel vid panna 7, som behövs för att säkra upp att bränslet har rätt storlek. Panna 7 eldas med returträ.
– Vid Prio 1-larm gäller det alltid att agera snabbt, säger Joel. Då släpper vi det vi håller på med och åker ut direkt. Mycket av det vi gör i vår vardag kan vara potentiellt farligt. Därför gäller det att man litar på varandra och har ett bra samarbete. Det är väldigt skönt när man är så inarbetade som jag och Dennis är. Det är otroligt viktigt för säkerheten.
Samarbete med Vattenfall och Mälarenergi
Högspänning på Viaplay och TV3 är ett samarbete mellan Vattenfall ochVisa artikel Mälarenergi. Serien produceras av Delta Studios. Den åttonde säsongen av Högspänning med Erik Ekstrand består av åtta avsnitt och har premiär på Viaplay och TV3 den 14 oktober.
Fakta
Mälarenergi Elnät har 680 mil ledningar i Västmanland (Västerås, Hallstahammar, Köping, Arboga och Kungsör). Cirka 10 % är luftburna ledningar.
Mälarenergi Elnät använder AMS – Arbete med spänning – för driftunderhåll av nätet och kan på så sätt minimera påverkan hos kund eftersom strömmen inte stängs av medan arbetet utförs.
