Alla ämnen
Karriär

Efter nya ramavtal – FVB växer i Göteborg

Efter nya ramavtal – FVB växer i Göteborg
Några av FVB:s medarbetare i Göteborg, från vänster: Daniel Andersson, Jesper Eriksson, Sofie Beno, Fredrik Bornefalk, Cilla Dahlberg Larsson, Azin Baker, Louise Kempe, Michael Nordgren. Foto: Skvader Media Rickard Olausson.

FVB har flyttat till nya lokaler i Gårda i Göteborg och nu växlar de upp verksamheten med rekryteringar inom VA och produktion.

Flytten i Gårda är visserligen bara 200 meter, men de nya lokalerna är både nyare och bättre anpassade till FVB:s verksamhet. Idag jobbar här tio personer och snart kommer blir det fler.
– Det känns som en positiv nystart och nu är vi redo att växa, säger kontorschefen Azin Baker.

Fjärrvärme, fjärrkyla och gas

Göteborgskontoret består av medarbetare med stark kompetens inom distribution av fjärrvärme, fjärrkyla och gas, samt utredningar inom bland annat energieffektivisering. Nu finns en ökad efterfrågan på uppdrag inom VA och produktion.
– Vi har vunnit flera ramavtal i regionen, vilket gör att vi behöver utöka vår kompetens inom VA och produktion kopplat till fjärrvärme och fjärrkyla, säger Azin Baker.

VA växer

VA är ett affärsområde som växer inom hela FVB och Göteborgskontoret söker en teknikansvarig inom detta område och en driven VA-projektör.

Målet är att på sikt även rekrytera anläggningsingenjörer på produktionssidan inom fjärrvärme och fjärrkyla.

– Idag är det våra kollegor från Västerås-, Gävle- och Sundsvallskontoret som jobbar mot våra kunder i Göteborg när det gäller produktionsfrågor, men framöver vill vi även att den kompetensen ska finnas lokalt, säger Azin Baker.

Bioenergis mest lästa

Få de senaste nyheterna inom bioenergiområdet.

Prenumerera gratis på Bioenergis nyhetsbrev.
Skickar begäran
Jag godkänner att Bioenergi lagrar mina personuppgifter.
Läs mer om vår integritetspolicy