Alla ämnen
Fjärrvärme

E.ON uppgraderar Flintrännan – ny beställning efter 25 år

E.ON uppgraderar Flintrännan – ny beställning efter 25 år
Ulf Hagström, vd för Ecomb.

Vid millenieskiftet installerades Ecotube-systemet i EON:s biobränsleeldade panna på Flintrännans fjärrvärmecentral i Malmö hamn. Pannan på 50 MW förser Malmö stad med fjärrvärme.

De två Ecotuberna tillför endast luft till förbränningsprocessen, en så kallad ”air-staging” där man stryper syretillförseln i bränslebädden genom att tillsätta recirkulerad rökgas och sen adderar slutförbränningsluft via Ecotuberna.

Kan bli tilläggsorder

E.ON har valt att inte komplettera Ecotuberna med SNCR (Selective Non Catalytic Reduction), till exempel injicering av ammoniak för ytterligare NOx-reduktion. Diskussioner förs om att istället testa en helt ny princip, en förstärkt ”air-staging” med syrgas. Därför kan det bli fråga om en följdorder.

Lång livslängd

– Det känns speciellt att besöka Flintrännan, där jag tillbringade många spännande dagar och kvällar för 25 år sen. Riktigt kul att hela systemet fortfarande fungerar så bra. Ecotubernas livslängd är ju extra lång i en biobränsleeldad panna, men förr eller senare måste dom bytas ut, berättar vår tekniska nestor Eric Norelius.

Ordervärde

Tillverkningen av komponenterna i uppgraderingsprojektet kommer att starta omgående, med planerad leverans i slutet av Q2 2025. Ordervärdet uppgår till cirka 400 000 kronor.

 Kort om ECOMB AB
ECOMBs kärnverksamhet är att sälja och leverera tekniska lösningar, företrädesvis det egenutvecklade Ecotube-systemet, för att förbättra prestanda och minska utsläpp, ttill exempel kväveoxider (NOx), från fastbränsleeldade pannor inom fjärrvärme- och industrisektorn på den internationella marknaden. Det nyutvecklade konceptet Ecotube Zero innebär att CCS-tekniken (koldioxidinfångning) blir väsentligt billigare samtidigt som skorstenarna kan stängas ner helt.

I dotterbolaget ECOMB Ocean Recycle AB ska övergödda sjöar och hav med döda bottnar syresättas med en egenutvecklad mobil teknik, samtidigt som PFAS samlas upp för destruktion.

ECOMB grundades 1992 och har ca 2000 aktieägare. Aktien är listad på NGM Nordic SME. Bolaget är lokaliserat i Stockholms län.

Bioenergis mest lästa

Få de senaste nyheterna inom bioenergiområdet.

Prenumerera gratis på Bioenergis nyhetsbrev.
Skickar begäran
Jag godkänner att Bioenergi lagrar mina personuppgifter.
Läs mer om vår integritetspolicy