Alla ämnen
Biodrivmedel & Transport

Utvecklingen av biodrivmedelsteknik i Tofte fortsätter med nytt namn och nya ägare

Utvecklingen av biodrivmedelsteknik i Tofte fortsätter med nytt namn och nya ägare
Silva Biofuel kommer att fortsätta utveckla HTL-teknik (hydrotermisk förvätskning). Det är en teknik för att omvandla fuktig biomassa till flytande biobränsle – utan att först behöva torka materialet.

Statkraft och en grupp tidigare anställda vid Silva Green Fuel har nått en överenskommelse som möjliggör fortsatt testning av teknik för produktion av biodrivmedel i Tofte i Norge.

Som en del av sin nya strategi prioriterar Statkraft lönsam tillväxt inom etablerade teknologier såsom vattenkraft, solkraft, vindkraft och batterilösningar på sina kärnmarknader. För att minska antalet teknologier i sin portfölj har bolaget, bland annat, arbetat med att hitta nya ägare till biodrivmedelsföretaget Silva Green Fuel.

Testning av ny teknik

Genom Silva Green Fuel har Statkraft varit involverat i testning och demonstration av ny teknik för att producera avancerade biodrivmedel baserat på restprodukter från skogen. Detta arbete har också fått stöd från Enova. Biodrivmedel anses kunna bidra till betydande utsläppsminskningar i framtiden.

Silva Green Fuel blir Silva Biofuel

Enligt den överenskommelse som nu har ingåtts kommer den samlade tekniska kompetensen och demonstrationsanläggningen att överföras till Silva Biofuel AS, ett nytt bolag som ägs av tidigare anställda vid Silva Green Fuel DA, med Joakim Sværen utsedd till verkställande direktör.

Tidigare personal fortsätter utvecklingen

– Teamet i Tofte har gjort en betydande insats för att utveckla denna teknik och har byggt upp ledande teknisk kompetens. Vi är glada över att ha nått en överenskommelse som ger tidigare anställda möjlighet att fortsätta detta arbete, säger Henrik Sætness, Executive Vice President för Corporate Development på Statkraft.

Joakim Sværen, vd för Silva Biofuel.

Ny fas för investerare

– Denna överenskommelse markerar en viktig milstolpe som gör det möjligt för oss att öka våra investeringar i HTL-teknik*. Lösningen väcker stort internationellt intresse och är ett av de mest lovande alternativen för utsläppsminskningar i sektorer där det är svårt att minska utsläpp. Vi går nu in i en ny fas där vi bjuder in investerare att delta i den fortsatta mognaden av tekniken, med en tydlig ambition att förverkliga kommersiella anläggningar under de kommande åren, säger Joakim Sværen, vd för Silva Biofuel.

Transaktionen är föremål för myndighetsgodkännande.

*Vad är HTL-teknik

HTL-teknik står för Hydrothermal Liquefaction (hydrotermisk förvätskning). Det är en teknik för att omvandla fuktig biomassa till flytande biobränsle – utan att först behöva torka materialet.

HTL efterliknar den naturliga process som bildar råolja i jordskorpan – men gör det på bara några timmar.

Processen sker genom att:

  • Använda våt biomassa (t.ex. avloppsslam, skogsrester, alger eller matavfall)

Utsätta materialet för:

  • hög temperatur (ca 250–370 °C)
  • högt tryck (ca 100–250 bar)
  • Behandlar det i vatten.

Resultatet blir en bio-råolja (biocrude) som sedan kan uppgraderas till färdiga bränslen som diesel, flygbränsle eller bensinersättningar.

Bioenergis mest lästa

Få de senaste nyheterna inom bioenergiområdet.

Prenumerera gratis på Bioenergis nyhetsbrev.
Skickar begäran
Jag godkänner att Bioenergi lagrar mina personuppgifter.
Läs mer om vår integritetspolicy