Alla ämnen
Karriär

Biokolleverantören Carbomax får ny vd

Biokolleverantören Carbomax får ny vd
Biokol.

Carbomax, som levererar biokol, kol, metaller och ferrolegeringar, har utsett en ny vd. Han tillträder sin tjänst 8 april.

Bolaget Carbomax startades 1992 och har under de senaste fem åren fördubblat sina intäkter.

Snart tillträder bolagets nya vd, Richard Jansson, som närmast kommer från en tjänst hos Alleima som affärsområdeschef för Heating Materials på Kanthal.

Han är utbildad företagsekonom och civilingenjör med inriktning industriell ekonomi, samt har tidigare även arbetat hos Seco Tools.

Mitt i utvecklingsfas

Richard Jansson, ny vd på Carbomax. Foto: Linkedin/ Richard Jansson

– Vi är glada över att välkomna Richard som ny vd för Carbomax. Hans gedigna erfarenhet, både inom branschen och som ledare, kommer vara viktig i arbetet med att ytterligare stärka Carbomax position som en pålitlig och hållbar leverantör till metallindustrin i Norden, säger styrelseordförande Carina Andersson i ett pressmeddelande.

Per Nyström kommer fortsätta som tillförordnad vd fram till att Rickard Jansson börjar sin tjänst.

– Det kommer bli en spännande och givande utmaning att få vara med och bidra till Carbomax fortsatta tillväxtresa. Företaget befinner sig i en spännande utvecklingsfas och det finns stor potential i verksamheten, säger Richard Jansson.

Bioenergis mest lästa

Få de senaste nyheterna inom bioenergiområdet.

Prenumerera gratis på Bioenergis nyhetsbrev.
Skickar begäran
Jag godkänner att Bioenergi lagrar mina personuppgifter.
Läs mer om vår integritetspolicy