Gasum och Fazer har ingått ett avtal om användning av biogas för transporterna av Fazers bageriprodukter. Bageriernas oätliga matavfall används för biogasproduktion i Gasums biogasanläggningar.
En del av Fazers produkter kommer därför att transporteras över hela Finland med hjälp av energi som genereras av Fazers eget avfall.
Fazer har i dag två biogasdrivna lastbilar och åtta procent av transporterna sker med biogas. Målet är att kontinuerligt öka antalet biogas- och elfordon varje år, så att alla Fazers transporter är utsläppsfria i slutet av 2020-talet, antingen med el eller förnybar gas.
– Samarbetet med Gasum är mycket viktigt för Fazer och genom att arbeta tillsammans kan vi uppnå betydande fördelar för miljön. Vi har räknat ut att vi genom att använda vårt eget matavfall kan driva samtliga bageriers årliga rutter med släpvagnskombinationer i sin helhet med biobränsle, säger Jarno Hämäläinen, supply chain manager på Fazer Bageri Finland.
Under de senaste fyra åren har Fazer Bageri redan minskat sitt koldioxidavtryck med 33 procent. Målet är dock att uppnå en minskning med upp till 80 procent under de närmaste åren.
Ska lansera e-metan 2027
I framtiden planerar Fazer också att introducera e-metan, en förnybar gas som framställs av förnybar el, som Gasum kommer att lansera på marknaden från och med år 2027. Fazer Bageri är angelägna om att testa användningen av e-metan för utsläppsfria transporter.
Både biogas och e-metan är helt förnybara bränslen som ger i genomsnitt 90 procent lägre utsläpp av växthusgaser under hela livscykeln jämfört med användning av fossila bränslen.
Gasums strategiska mål är att vid 2027 erbjuda sju terawattimmar förnybar gas per år på marknaden, vilket är upp till fyra gånger mer än i dag. Att uppnå det målet skulle innebära en årlig minskning av koldioxidutsläppen med sammanlagt 1,8 miljoner ton för Gasums kunder.