Hässleholm Miljös nya anläggning för rökgasrening, rökgaskondensering och avancerade vattenrening till avfallspannan i Hässleholm invigdes i slutat av januari och är nu i full drift.
Var vänlig ladda om sidan
Vill du läsa hela artikeln?
- Premiumkonto med inloggning
- Full tillgång till låsta artiklar
- Full tillgång till kartor och översikter
- Arkivet med E-tidningen Bioenergi sedan 2014
- Välj månadsbetalning eller årsbetalning
Anläggningen ger ökad värmeåtervinning, minskade utsläpp till luft och minskad dricksvattenförbrukning och är en av de största miljöinvesteringarna i kommunen.
På sikt skapar satsningen även möjligheter för infångning och användning av koldioxid, vilket krävs för att nå klimatneutralitet i framtiden.
För drygt 50 år sedan började fjärrvärmen i Hässleholm att växa fram. Inledningsvis genom öar av fristående panncentraler med små tillhörande ledningsnät. I början av 80-talet, i spåren av 70-talets oljekriser, togs beslutet att bygga en ny, central och toppmodern produktionsanläggning för fjärrvärmen i Hässleholm – Beleverket.

– Energiproduktion går i långa cykler och kräver långsiktighet i både planeringar och investeringar. Den här anläggningen är också en investering som skapar förutsättningar för en framtida satsning på CCS och CCU, det vill säga infångning och användning av koldioxid, för att kunna leverera en klimatneutral fjärrvärme, säger Andreas Lagerblad, affärsområdeschef fjärrvärme på Hässleholm Miljö.
Avancerad teknik
Beslutet att genomföra investeringen togs i november 2022. Efter upphandling valdes Radscan från Västerås som leverantör av en nyckelfärdig anläggning.
Radscan är en specialiserad leverantör av anläggningar för rökgaskondensering, reningsteknik och vattenrening och har stor erfarenhet inom området.
– I detta fall har beställaren verkligen satsat fullt ut genom att investera i bästa möjliga teknik. Det visar sig i att vi inte bara kommer rena kondensatet så att kraven för utsläpp uppfylls, här går man hela vägen till ultrarent vatten som kan återanvändas i processen. Vi ser fram emot ett givande samarbete och ett mycket spännande 2023, kommenterade Helena Roos, vd på Radscan i november 2022.

Återanvänd byggnad
Under 2023 har arbetet med att bygga den nya anläggningen för rökgasrening och rökgaskondensering pågått på Beleverket.
Byggnaden, som uppfördes i samband med att Beleverket byggdes för 40 år sedan, har återanvänts och moderniserats. Två gamla fastbränslepannor, som var pionjärer på sin tid, har plockats bort, och istället har ny miljöteknik flyttat in.
– Jag är stolt över att se att fjärrvärmen fortsätta utvecklas. Via energiåtervinning av avfall i början av 2000-talet, vidare med biobränslepannan 2010, vår stora värmeackumulator under 2020 och nu med en anläggning som ytterligare förbättrar energieffektiviteten och miljöprestandan. Det kommer göra mycket gott för Hässleholms kommun i många år framöver, säger Mats Didriksson, vd på Hässleholm Miljö.

Fjärrvärme i förändring
Fjärrvärme är en energiform i ständig förändring. I hjärtat finns en central värmeproduktion som värmer upp vatten.
Det 17 mil långa ledningsnätet som ligger under gator och torg fungerar som ett blodomlopp, det leder det uppvärmda vattnet i ett slutet system, från produktionen och ut till kunderna.
Vattnet kan värmas upp med olika bränslen och har successivt gått från fossila bränslen vidare till dagens energiåtervinning av hushållsavfall och biobränslen.
– Det här ger oss en rad fördelar, vi sänker utsläppen till luft ytterligare vilket innebär att vi med god marginal klarar kommande utsläppskrav. Vi får ut 20 procent mer värme utan att använda mer bränsle. Det ger oss exempelvis möjligheter att minska transporter och minska användningen av biobränslen, vilka skjutit i höjden prismässigt det senaste året. Dessutom renar vi rökgaskondensatet till ultrarent vatten, vilket gör att vi kan återanvända det i våra processer och kan dela med oss till andra industrier. Därigenom kan vi minska dricksvattenförbrukningen kraftigt, säger Andreas Lagerblad.