Alla ämnen
Biobränsle

Översikt: Ökad omsättning men minskade leveranser av fasta biobränslen 2023

Översikt: Ökad omsättning men minskade leveranser av fasta biobränslen 2023
Flexhammer 1500 Mobile förvandlar gamla träskivor till biobränsle i ett nafs. Foto: Torbjörn Esping

Baserat på Bioenergis enkätundersökning har värdet av leveranserna av fasta biobränslen som flis, spån, bark, pellets och grot ökat med cirka 24 procent i genomsnitt för de största leverantörerna, jämfört med 2022. Leveranserna räknat i energi minskade med omkring 5 procent under 2023 jämfört med året innan.

Ett fel inträffade

Du är inloggad som prenumerant på Bioenergitidningen, men nånting är fel.

På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till och mer information.

Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår support.

Var vänlig ladda om sidan

Vi kunde inte säkerställa om du är inloggad eller inte. Var vänlig ladda om denna sida.
Bioenergitidningen premium

Vill du läsa hela artikeln?

Endast inloggade prenumeranter och medlemmar i Svebio kan läsa allt innehåll på bioenergitidningen.se
Som prenumerant får du:
  • Premiumkonto med inloggning
  • Full tillgång till låsta artiklar
  • Full tillgång till kartor och översikter
  • Arkivet med E-tidningen Bioenergi sedan 2014
  • Välj månadsbetalning eller årsbetalning

Bioenergi presenterar en uppdaterad översikt med leverantörer av biobränslen i Sverige. Denna översikt innehåller leverantörer av fasta biobränslen. Vi bjuder in alla leverantörer att lämna underlag till översikten.

Många företag uppger omsättningen både räknat i kronor och i energi, några endast energi, ton eller kubikmeter. Vi gör då en egen uppskattning av omsättningen räknat i kronor.

Högst omsättning för Södra

Högst omsättning i kronor under 2023 hade Södra Skogsägarna med en omsättning på 1 290 miljoner kronor, en ökning med 409 miljoner sedan 2022. På andra plats finns SCA Energy som omsatte 1 260 miljoner kronor, en ökning med 288 miljoner kronor.

På tredje plats finns Stora Enso med en omsättning på 1 046 miljoner kronor, en minskning med 51 miljoner kronor.

På fjärde plats finns Vida med 1 018 miljoner i omsättning, en ökning med 331 miljoner jämfört med 2022. Scandbio på femte plats når en omsättning på 768 miljoner kronor. Holmen Wood Products på sjätte plats omsatte 458 miljoner kronor, upp 192 miljoner.

Fakta

Om undersökningen

Undersökningen baseras på en enkät som skickas ut till leverantörer av biobränslen i Sverige för att samla in data om handeln med biobränslen.

Förutom den öppna handeln med biobränslen sker interna leveranser inom koncerner i skogsindustrin. I de flesta fall räknas inte dessa interna volymer med i översikten.

Därefter kommer Solör Bioenergi som ökade omsättningen under 2022 med 224 miljoner till 435 miljoner. På åttonde plats finns Setra Trävaror med en omsättning på 393 miljoner kronor. Med hänsyn taget till Bioenergis bedömningar har omsättningen av fasta biobränslen ökat cirka 24 procent jämfört med 2022.

Störst omsättning i fasta biobränsle 2023 hade Södra Skogsägarna med 1 290 miljoner kronor. På andra plats kom SCA Energy med 1 260 miljoner kronor. På tredje plats kom Stora Enso med 1 046 miljoner kronor.

Stora Enso levererar mest biobränsle

Störst leverantör räknat i energi är Stora Enso med 4 412 GWh under 2023 en minskning med 813 GWh. Södra Skogsägarna kommer på andra plats med 4 119 GWh levererade biobränslen, en ökning med 58 GWh.

SCA Energy minskade med, 461 GWh till 3 491 GWh och ligger på tredje plats. Vida Energi på fjärde plats minskade 127 GWh till 3 075 GWh. Scandbio på femte plats levererade 1 989 GWh.

De 15 största leverantörerna av fasta oförädlade och förädlade biobränslen minskade leveranserna med cirka 5,0 procent under 2023 räknat i energi.




Bioenergis mest lästa

Få de senaste nyheterna inom bioenergiområdet.

Prenumerera gratis på Bioenergis nyhetsbrev.
Skickar begäran
Jag godkänner att Bioenergi lagrar mina personuppgifter.
Läs mer om vår integritetspolicy