Alla ämnen
Fjärrvärme

Ei presenterar åtgärdspaket för stärkt kundskydd på fjärrvärmemarknaden

Ei presenterar åtgärdspaket för stärkt kundskydd på fjärrvärmemarknaden
Ei har på uppdrag av regeringen analyserat behovet av ett förstärkt kundskydd på fjärrvärmemarknaden. Foto: Karlskoga Energi & Miljö

Energimarknadsinspektionens (Ei) genomlysning av fjärrvärmemarknaden visar att kundskyddet behöver stärkas. Därför presenterade Ei den 10 december ett åtgärdspaket i form av en ny funktion för tvistlösning, en plattform för ökad insyn i fjärrvärmeverksamheten, samt ett utökat informationsansvar för fjärrvärmeföretagen.

För att säkerställa att de nya åtgärderna efterlevs vill Ei även förstärka tillsynen av fjärrvärmemarknaden genom en avgift för fjärrvärmeverksamhet. Ei anser att dessa åtgärder är centrala för att skapa ett starkare kundskydd.

Uppdrag av regeringen

Ei har på uppdrag av regeringen analyserat behovet av ett förstärkt kundskydd på fjärrvärmemarknaden. Bakgrunden till uppdraget är de senaste årens kraftiga prishöjningar samt att kunderna har begränsade möjligheter att påverka priset och att byta uppvärmningsform.

I den slutrapport som Ei presenterat finns flera förslag på åtgärder som ska stärka kundskyddet på fjärrvärmemarknaden.

En ny tvistlösningsfunktion som kan pröva tvister i sak

Ei föreslår att kundernas möjlighet att begära förhandling med fjärrvärmeföretaget och sedan medling i Fjärrvärmenämnden ersätts av en tvistlösnings­funktion utanför domstol. Ei har i tidigare utredningar föreslagit att regeringen bör ge berörda myndigheter i uppdrag att utreda frågan om en tvistlösningsfunktion för samtliga energislag. I rapporten uppmanar Ei regeringen att frågan bör utredas.

Fjärrvärmemarknaden består till störst del av företags­kunder, som i dagsläget saknar en instans för prövning av tvister med sitt fjärrvärmeföretag. Genom en tvistlösningsfunktion ser Ei att alla fjärrvärmekunder, inklusive företagskunder, ges möjlighet att få tvister prövade i sak, en möjlighet som saknas idag. Majoriteten av tvisterna rörande fjärrvärme kommer sannolikt att handla om fjärrvärmeföretagens prisförändringar. Ei anser därför att ett sådant uppdrag bör inkludera en utredning av möjligheten och förutsättningarna för tvistlösningsfunktionen att pröva fjärrvärmeprisets skälighet.

Fram tills att en tvistlösningsfunktion kan vara på plats föreslår Ei att Fjärrvärmenämndens uppdrag utökas till att även lämna beslut med rekommendationer samt att dessa publiceras offentligt.

En transparensplattform med möjlighet att jämföra nyckeltal

I dag har kunderna små möjligheter att jämföra fjärrvärme­företagens priser och ekonomi. Ei föreslår att en plattform för ökad insyn i fjärrvärmeverksamheten – en transparensplattform – tas fram där kunder kan jämföra olika fjärrvärmeföretags nyckeltal vilket kan stärka kundernas ställning och minska företagens informationsövertag. Genom en ökad insyn i företagens ekonomi kan transparensplattformen ha en prishämmande effekt på fjärrvärmeföretagen.

Mer och tydligare information till kunderna

Ei vill höja kraven på vilken information fjärrvärme­företagen ska lämna vid avtalsändringar. Syftet är att ge kunderna bättre möjlighet att bedöma skäligheten. Dessutom föreslår Ei utökade krav på publicering av kundrättigheter och ökad transparens om pris­information till kunder och allmänheten. Tydligare och mer enhetlig information gör det möjligt för kunderna att fatta mer välgrundade beslut.

Mer tillsyn ska säkerställa starkare kundskydd

Det är genom tillsyn Ei kan säkerställa att det nya kundskyddet efterlevs. Tillsynen är också viktig för att skapa insyn i skäligheten bakom prishöjningar. Enligt det omarbetade energieffektiviseringsdirektivet ska fjärrvärmeföretagen ge transparent och begriplig information vid avtalsändringar. Fjärrvärmelagen anger att om företaget inte redogör för skälen till ändringen får de nya villkoren inte tillämpas. Därför blir en årlig tillsyn av dessa bestämmelser en central del av kund­skyddet. För att genomföra detta behövs dedikerade resurser och Ei föreslår därför att fjärrvärmeföretagen ska betala en årlig avgift.

Nästa steg

Nu ska regeringen ta ställning till förslagen och besluta om eventuella lagändringar och vidare uppdrag. Fram till dess kommer Ei att fortsätta arbeta för att stärka kundskyddet och följa utvecklingen på marknaden.

Mer information

Slutrapport: Förstärkt kundskydd på fjärrvärmemarknaden – En slutredovisning med åtgärdsförslag

Underlagsrapport: Reinvesteringsbehov och investeringsplaner – konsultrapport CIT Renergy

Projektsida: Förstärkt kundskydd på fjärrvärmemarknaden

Bioenergis mest lästa

Få de senaste nyheterna inom bioenergiområdet.

Prenumerera gratis på Bioenergis nyhetsbrev.
Skickar begäran
Jag godkänner att Bioenergi lagrar mina personuppgifter.
Läs mer om vår integritetspolicy