I artikelserien "Vad gör du på jobbet" får vi lära känna våra branschkollegor lite närmare. Närmast medverkade Niclas Sigholm, strategikonsult på Sigholm Tech. Nu får vi lära känna Elin Westerberg, platschef på Solör Bioenergi Strängnäs.
Var vänlig ladda om sidan
Vill du läsa hela artikeln?
- Premiumkonto med inloggning
- Full tillgång till låsta artiklar
- Full tillgång till kartor och översikter
- Arkivet med E-tidningen Bioenergi sedan 2014
- Välj månadsbetalning eller årsbetalning
Vad är det bästa med ditt jobb?
– Det bästa med mitt jobb är variationen och alla fantastiska människor man träffar längs vägen, säger Elin Westerberg.
Hur ser en vanlig dag ut på jobbet?
– Det finns inte några vanliga dagar för mig, det är ingen dag som är den andra lik. Vissa dagar är det saker som händer i produktionen och måste lösas omgående, andra dagar håller man på med någon långsiktig strategisk investering, rapporteringar för uppfyllande av lagkrav, revisions- och underhållsplanering. Andra dagar är det personalfrågor eller samverkan med kommunen i Strängnäs, andra i branschen, leverantörer och entreprenörer eller studiebesök.
Vad har du på ditt bord just nu?
– Just nu är det högsäsong och produktionen går för fullt. Då blir det så klart mer att göra, både problemlösning av störningar i produktionen, men också arbete med månads- och årsbokslut, miljörapporteringar, revisions- och underhållsplanering för 2023. Just nu rekryterar vi också till Strängnäs så jag arbetar löpande med intervjuer som behöver vara klara innan jul- och nyår.

Vilka är de största utmaningarna inom din bransch just nu?
– Oj, det finns en del, med tanke på det rådande världsläget. Exempelvis har bränslevolymer, inom samtliga sortiment, minskat vilket gör det svårare att få tag i bränsle. Komponenter och reservdelar samt insatsvaror är också exempel på sviter av rådande världsläge där leveranstiderna har blivit extremt långa för vissa produkter. Priserna har också gått upp och kan ändra sig mycket från dag till dag. Det gäller att planera mycket längre i förväg nu än tidigare.
Vilka spännande projekt har ni på gång härnäst?
– Vi har en spetsanläggning som ska rivas och en annan spetsanläggning ska byggas på annan plats. Det är ett stort och omfattande projekt som är väldigt spännande.
Berätta något vi inte visste om dig!

– För ett par år sedan höll jag på med en del styrketräning och tävlade i en tävling som heter Rep Power, där jag tog mig till final två år i rad. Då tävlar man i grenarna knäböj, bänkpress, chins, dips och bicepscurl. I finalerna kom jag trea och tvåa.
– Jag tycker också om äventyr och utmaningar och provar gärna nya saker. För ett par år sedan började jag klättra och tog grönt kort för repklättring (inomhus). Har varit några turer upp till Skuleberget på höga kusten och klättrat alla via ferrata leder där, säger Elin Westerberg och avslutar:
– Jag älskar djur och natur, så förra året provade jag på get-yoga i Sala och passade på att kombinera det med ett besök till Sala silvergruva.