Alla ämnen
Biodrivmedel

Grön vätgas blir flygbränsle i Ånge

Grön vätgas blir flygbränsle i Ånge
Efter undertecknandet kommer Prime Energy Infrastructure Fund II (”PGEIF II”), en fond som förvaltas av Prime Capital, att bli den enda aktieägaren i projekt Alby. Foto: Pixabay

Energibolaget RES tecknar avtal med kapitalförvaltaren Prime Capital för projektet Alby vätgasanläggning i Ånge kommun.

Anläggningen kommer byggas ut i två etapper och ska producera 90 000 ton flygbränsle per år.

Den ska försörjas med 500MW förnybar energi från transformatorstationen Tovåsen. Genom elektrolys kommer vatten omvandlas till grön vätgas, som sedan vidareförädlas till syntetiskt hållbart flygbränsle (e-SAF).

Storskalig Power-to-X-anläggning

– Norden är exceptionellt väl lämpat för produktion av syntetiska bränslen på grund av den låga kostnaden för elektricitet, den höga andelen förnybara energikällor i energimixen och den stora tillgången på vatten. Med projektet Alby förvärvar vi en mycket attraktiv plats – både vad gäller läge och kommersiella förutsättningar – i Sverige, som möjliggör utvecklingen av en storskalig Power-to-X-anläggning i nära samarbete med RES, säger Mathias Bimberger, vd på Prime Capital.

Bioenergis mest lästa

Få de senaste nyheterna inom bioenergiområdet.

Prenumerera gratis på Bioenergis nyhetsbrev.
Skickar begäran
Jag godkänner att Bioenergi lagrar mina personuppgifter.
Läs mer om vår integritetspolicy