Alla ämnen
Bränslehantering

Saxlunds dotterbolag i Tyskland och England får order på materialhantering

Saxlund Groups ABs dotterbolag, Saxlund International Gmbh och Saxlund International Ltd, har den 1 juli skrivit två separata kontrakt på sammanlagt 8,5 MSEK.

Leveranserna består av utrustning för materialhantering samt uppgradering av tidigare levererad utrustning. Saxlund kommer leverera ett materialhanteringssystem som till större delen består av vårt egenutvecklade system för utmatning från silos.

Fortsatt orderingång

– Saxlund är stolta att återigen säkra order under rådande situation. Vi har under tiden för pandemins utbrott tecknat kontrakt för ca 73 MSEK. Det visar att de branscher som vi jobbar mot fortsatt gör investeringar och vi ser ljust på framtiden beträffande orderingången. Saxlund har ett brett erbjudande och arbetar mot ett antal branscher vilket gör att vi har ett bra utgångsläge under rådande läge, säger Stefan Wallerman, vd Saxlund Group AB.

Bioenergis mest lästa

Få de senaste nyheterna inom bioenergiområdet.

Prenumerera gratis på Bioenergis nyhetsbrev.
Skickar begäran
Jag godkänner att Bioenergi lagrar mina personuppgifter.
Läs mer om vår integritetspolicy